Ср. Лют 5th, 2025
Ринок праці. Фото: Мінфін

Через повномасштабну російську військову агресію в Україні на підприємствах бракує кваліфікованих кадрів й самостійно цю потребу країна не може закрити. 

Президент Всеукраїнської асоціації компаній з міжнародного працевлаштування Василь Воскобойник розповів в інтерв’ю УНІАН, який є вихід з цієї ситуації. 

Є декілька виходів з ситуації

Він поділився, що щороку в Україні зникає населення такого міста, як Житомир. Наразі бізнесу не вистачає понад 3 мільйони працівників. Тому, експерт прогнозує, що в найближчі 5-7 років Україні доведеться залучати мігрантів на роботу. Зокрема, мова йде про такі країни, як Бангладеш, Індія, Африка та Близький Схід. 

Нацбанк також прогнозує, що через брак працівників буде обмежуватися відновлення економіки країни. Впродовж 2024 року ще приблизно 500 тисяч українців виїхали з країни, а цього року прогнозується, що ще десь 200 тисяч вирішать покинути Україну. 

Воскобойник заявив, що в Україні демографічна катастрофа – щороку кількість померлих перевищує кількість новонароджених на 250-300 тисяч осіб. Це як населення Житомира. 

До того ж, населення старішає, з ринку праці йде більше людей, ніж заходить. Тому, потрібно це якось балансувати. Наприклад, якщо кожна українка народить по 5-7 дітей, то через 18-20 років сформується певна додаткова кількість людей, що зможуть вийти на ринок праці. 

Однак, треба бути реалістами й, за словами експерта, залучати трудових мігрантів до України. Він навів дані, що в Україні мінімальна зарплата наразі 8000 грн, а середня – 20 тисяч. В Польщі “мінімалка” в перерахунку на гривні становить 47 тисяч, а середня зарплата – 72 тисячі. Тому, навряд чи поляки, а також німці чи угорці захочуть в нас працювати. 

Тому, скоріше за все, Україні доведеться залучати жителів тих країн, де зарплати ще менші, ніж в нашій країні. Слід розглядати такі країни, як Бангладеш, Непал, Індія, країни Північної Африки, Центральної Азії.