У четвер, 1 лютого, відбудеться саміт країн ЄС. На засіданні мають провести голосування щодо пакету допомоги Україні. Аби це стало можливим Євросоюзу довелось піти на умови Угорщини.
Про це пише Reuters.
Як відомо, наприкінці 2023 року Європейському Союзу не вдалось ухвалити фінансову допомогу Україні у розмірі 50 млрд євро. Це трапилось через те, що Угорщина відмовилась голосувати за ініціативу і наклала вето.
Увесь січень і країни-партнерки, і Україна намагались переконати Угорщину, а саме її прем’єр-міністра Віктора Орбана у тому, наскільки потрібною є ця підтримка для Києва. Очільник фінансового комітету Верховної Ради Данило Гетманцев заявив, що держава навіть не розглядає сценарію, за якого обіцяну суму не зможуть виділити. Оскільки усі власні українські ресурси спрямовані на оборону, наразі немає можливості закрити важливі невійськові потреби.
Однак ситуацію можна буде покращити завдяки європейському пакету допомоги. Виділених коштів вистачить на витрати держави впродовж трьох років, включно з поточним.
У відповідь на ці аргументи Угорщина висунула умову, за дотримання якої обіцяє не накладати вето знову. Так, Орбан вимагає, аби виділення допомоги Україні переглядали кожного року. У інтерв’ю ЗМІ угорський прем’єр навіть заявив, що союзники нібито дарма вбачають у цій вимозі підгрунтя для майбутнього шантажу з боку Будапешта. Мовляв. його наміри свідчать про прагнення до єднання європейської родини.
І вже у середу, 31 січня, стало відомо, що на саміті таки підуть на цей компроміс з Орбаном і проводитимуть засідання щодо допомоги Україні щороку.