Канцлер Німеччини Фрідріх Мерц заявив, що після останнього раунду перемовин у Берліні вперше за весь період повномасштабної війни між Росією та Україною з’явилася реальна можливість руху до припинення вогню. Про це він повідомив під час спільного виступу з президентом Володимиром Зеленським.
За словами Мерца, нинішня дипломатична динаміка дозволяє говорити про шанс на перемир’я — канцлер використав термін Waffenstillstand, який охоплює значення як тимчасового припинення бойових дій, так і ширшого формату перемир’я. Він підкреслив, що шлях до миру передбачає спільні зусилля Києва, країн Європейського Союзу та Сполучених Штатів. Мерц додав, що поточний раунд переговорів став важливим кроком уперед, і висловив упевненість, що наступні домовленості дозволять просунутися ще далі.
Водночас він зауважив, що Росія намагається затягувати процес, висуваючи максимально жорсткі вимоги та продовжуючи воєнні дії. Однак, як наголосив канцлер, така тактика не вплине на спільну позицію партнерів, які дотримуються узгоджених між Україною, європейськими країнами та США п’яти ключових принципів.
Першим серед них є досягнення перемир’я, яке не ставить під загрозу територіальну цілісність і суверенітет України. Другою вимогою Мерц назвав необхідність створення дієвих правових і матеріальних гарантій безпеки для української держави з боку західних партнерів. Він окремо підкреслив, що пропозиція США щодо юридично закріплених гарантій є суттєвим і позитивним зрушенням.
Третім елементом є спільна розробка підходів до перемир’я — канцлер підкреслив, що узгодження деталей відбувається разом із Києвом і Вашингтоном, і цей формат демонструє високий рівень взаєморозуміння. Четверта позиція стосується того, що будь-які домовленості щодо припинення вогню не повинні ослаблювати єдність НАТО та Європейського Союзу. І нарешті, п’ята умова — перемир’я має зберігати для України чітку європейську перспективу та створювати умови для її післявоєнного відновлення.
Мерц повідомив, що за два дні перемовин сторони просунулися у формуванні спільної переговорної рамки. Він зазначив, що під час закритих дискусій партнери відкрито обговорили позиції та змогли досягти більшого порозуміння. Канцлер висловив сподівання, що впродовж дня вдасться зробити ще один крок і зміцнити узгодженість між Україною, США та європейськими країнами.
Американський урядовець на умовах анонімності розповів журналістам, що під час консультацій у Берліні вдалося вирішити приблизно 90% питань, які були спірними в переговорах щодо умов можливого врегулювання між Києвом і Москвою.
Секретар РНБО Рустем Умєров у свою чергу заявив, що українська та американська делегації розраховують узгодити позиції вже до кінця дня, що дозволить зробити черговий крок у напрямку встановлення стійкого миру.